Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Bakan Müezzinoğlu, YYÜ de Açılış Törenine Katıldı

16 Mart 2014 | Gösterim: 1 | Kategori: Sağlık

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, “5 yıllık projeksiyonda sağlık turizmindeki 2,5 milyar dolar gelirimizi, 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. 2023’de ise bunu 20, 25 milyar dolara çıkarabilecek alt yapıyı kuruyoruz” dedi.

14 Mart Tıp Bayramı programına katılmak üzere Van‘a gelen Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Ak Parti Tuşba ilçe seçim bürosu ziyareti sonrası YYÜ’ne geçerek deprem sonrası onarıma tabi tutulan Diş Hekimliği Fakültesi’ndeki toplu açılış törenine katıldı.

Beraberinde Ak Parti Van Milletvekilleri Gülşen Orhan, Mustafa Bilici, Burhan Kayatürk ve Fatih Çitfçi ile fakülte binasına geçen Müezzinoğlu, burada YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, rektör yardımcıları, fakülte dekanı ve akademisyenler tarafından karşılandı.

Fakülte binası, 9 yataklı çocuk yoğum bakım ünitesi, 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi, UMKE birimi, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ile 9 adet ambulansın hizmete alınmasının kurdelesini kesen Bakan Müezzinoğlu, daha sonra Diş Hekimliği Fakültesini gezdi.

Binada verilen hizmetler ile kullanılan makine ve teçhizatları yakından inceleyen Müezzinoğlu, buradan toplantı salonuna geçerek, 2008 yılında kurulan fakülte ile ilgili sunumu izledi.

Sunum sonrası konuşmasını yapan Bakan Müezzinoğlu, Diş Hekimliği Fakültesini gezdiği sırada İsviçre‘deki bir fakülteyi geziyormuş gibi hissettiğini ifade etti.

Depremden sonra kısa sürede toparlanarak büyük aşama kaydedilmesini, eski Necmettin Erbakan‘ın “Bizim insanımız isterse tekeden süt çıkartır” sözüyle değerlendiren Müezzinoğlu, bunda emeği geçenleri kutladı.

2002 yılında yılda yaklaşık 110 bin vatandaşın farklı ülkelere giderek teşhis veya tedavi olduğunu hatırlatan Müezzinoğlu, “Bazen bu sayı 150 bine çıkabiliyor. Cebinde parası olan 150 bin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yurt dışına gidiyordu. İngiltere, Almanya, İsviçre, Amerika’ya teşhis veya tedavi için gidiyordu. Şimdi son yıllarda biz yaklaşık 500 bin yabancıdan, sağlık turizmi kapsamında yaklaşık 2,5 milyar dolar gelir elde ediyoruz. Ama 10 yıl önce yaklaşık 1,5 milyar dolar harcıyorduk. Şimdi önümüzdeki 5 yıllık projeksiyonda bu 2,5 milyar doları, 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. 2023’de ise bunu 20, 25 milyar dolara çıkarabilecek alt yapıyı kuruyoruz” dedi.

-Türkiye, 1 milyar insana sağlık hizmeti sunacak

Son dönemlerde sağlık alanında yapılan fiziki yatırımlara değinen Müezzinoğlu, 50 bin yatak kapasitesi ve son teknolojiyle farklı bir vizyonu geliştirmeye çalıştıklarını belirten Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

“Sadece bu ülke insanı için değil, yakın coğrafyamızdaki 1 milyar nüfuslu insana sağlık hizmeti sunmayı hedefliyoruz. Şuan bizim Sağlık Bakanlığı olarak ihalesini yaptığımız ve inşaatı devam eden 31 bin yatak kapasitemiz var. Projelerini bitirdiklerimizle bu 40-45 bin yatak kapasitesine ulaşacak ve 2018 yılı sonu itibariyle Türkiye‘deki bütün hastanelerin fiziki mekanları, nitelikli yatak kapasiteleri, fiziki donanımları ve tıbbi teknolojileriyle donatılmış olacak. Dünyanın hiçbir ülkesinde son 10 yılda bütün tıbbi alt yapısını sıfırdan yenileyen bir pozisyon ne Almanya‘da, ne İngiltere‘de, ne de Avrupa‘nın her hangi bir ülkesinde böyle bir alt yapı yok. Çok siyasi söylemde bulunmak istemiyorum. Ama ülkenin istikrarı, yani sağlıklı bir gelecek için bu milletin milli iradesinin de sağlığının korunması gerekiyor. Milli iradeye birilerinin kapalı kapılar arkasında müdahale etmesine de bizim tavır koymamız gerekiyor. Çünkü bu ülke, millet ve gençler bizim”

-Türkiye’de 20 bin hekim açığı bulunuyor

Ülke genelinde birçok il ve ilçeyi ziyaret ettiğini belirten Müezzinoğlu, buralarda kendisinden talep edilen hekim, malzeme veya farklı ihtiyaçlar olduğunu, bu ihtiyaçların karşılanması için de ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

10 yıl önce normal bir çocuk doktorunun bile bulunmadığı yerlerden şimdi çok önemli dal hekim istekleri geldiğini belirten Müezzinoğlu, bu isteklerin Türkiye‘nin istikrarıyla bağlantılı olduğunu ifade etti.

Müezzinoğlu, “Bazen elimizde olmayan imkanlar nedeniyle kendimizi kasıyor, üzülüyor veya nasıl çözeriz diye düşünüyoruz. Ama rahatsız olmuyor, aksine mutlu oluyoruz. Benim vatandaşım evladı için dünya standartlarında bir talebi benden ümit edebiliyor. Bunu başarabileceğime, bunun için benden talep edilebileceğini görebiliyor. Bu talepleri karşılamak, bunları çözmek de bizim boynumuzun borcu. İnşallah birlik ve beraberlik içerisinde çok daha güzel ve dünyaya örnek olabilecek güzellikleri bu ülkeye, bu millete yaşatacağız. Bunları bir takvime bağlayarak çözüyoruz. Ama hekim ve kadro denince bazen diyorum, bizim dükkanda da yok ki. Evet bu ülkenin şuanda 20 bin hekim açığı var. İnşallah bütün bunları da çözeceğiz” diye konuştu.

Konuşması sonrası Rektör Battal, Müezzinoğlu’na kilim ve 14 Mart Tıp Bayramı münasebetiyle çiçek takdim etti. Müezzinoğlu, açılış törenini tamamladıktan sonra Tıp Balosu’na katılmak üzere üniversiteden ayrıldı.

Fakülte birimlerinin gezilmesi
Diş hekimliğinde kullanılan son teknoloji makinelerin incelenmesi
Salondan görüntü
Bakanın konuşmasından görüntü
Bakana kilim ve çiçek verilmesi
Fakülte önündeki ambulanslardan görüntü

Yorum Yapın

*Reklam