Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Bakan Kurtulmuş tan Bedelli Askerlik Açıklaması

06 Haziran 2018 | Gösterim: 16 | Kategori: Güncel

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Herkes bedelliye karşı çıkarken ben toplumda böyle bir talep olduğunu ve bunun yerine getirilmesinin doğru olacağını ısrarla söylemiştim. Bedelli askerliğe yönelik oluşan toplumsal talep 24 Haziran’dan sonra değerlendirilecektir.”

Bakan Numan Kurtulmuş: “Türkiye’de ekonomik ve siyasi istikrar devam ederse birkaç yıl içerisinde çok yüksek teknolojilerle daha güçlü olacağız ve istihdamdaki eksiklerimizi tamamlayarak neredeyse bütün vatandaşlarımızın iş bularak çalıştığı bir ülke konumuna ulaşacağız.”

Bedelli askerlik ile ilgili toplumsal bir talebin oluştuğuna vurgu yapan Bakan Numan Kurtulmuş, bir önceki bedelli askerlikte çok katkısının olduğunu belirterek, “Herkes bedelliye karşı çıkarken ben toplumda böyle bir talep olduğunu ve bunun yerine getirilmesinin doğru olacağını ısrarla söylemiştim. Ancak şu anda seçim arifesinde bedelli gündemde değil; gündem de olsa da meclis kapalı olduğu için yapabilecek bir şey yok. Ancak, bu toplumsal talep 24 Haziran’dan sonra değerlendirilecektir.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Güngören’deki ilçe seçim koordinasyon merkezini ziyaret etti. Daha sonra ilçedeki bir fabrikada işçilerle bir araya gelen Bakan Numan Nurtulmuş, Türkiye’nin terörden çok şey kaybettiğini ve bu kaybın geçmişten bugünü yaklaşık 1,5 trilyon dolar olduğunu söyledi.


Hendek siyasetiyle özelikle bölge halkına zarar verildiğine işaret eden Bakan Kurtulmuş, ’da vatandaşların artık rahatlıkla ve güven içerisinde gezebildiğini, altyapıdaki tahribatın da hızla giderildiğini kaydetti.

“AK Parti’nin kapsayıcı dilini Doğu kökenli kardeşlerimize bir şekilde göstermemiz gerekmektedir” diyen Bakan Numan Kurtulmuş, hükumetleri döneminde bölge halkına ve Kürt meselesine önemli katkılar sunduklarını söyledi.

Bakan Kurtulmuş şöyle devam etti:

“Biz aynı vatanın evlatları, aynı toprakların çocuklarıyız. Bizleri birbirimizden ayıran hiçbir rasyonel gerekçe yoktur. Ak Parti iktidarları sırasında Doğu ve Güneydoğu’da halkımıza yapılan hizmetlerin yanı sıra Kürt meselesinde atılan adımların da mutlaka anlatılması lazım. Günümüzde herkes dilini özgürce kullanabiliyor, araştırma enstitüleri, kursları var, TRT’nin televizyonu var, özel bir televizyonda kurulabiliyor, yerleşim yerlerinin isimleri , Zazaca asıllarına çevrilebiliyor. Bunların hepsinin önünü açtıktan sonraki yapılacak adımların da önünü açacağız. Ancak, birileri dil üzerinden Kürt halkını istismar edip, aramıza kin, gözyaşı koymalarına müsade edemeyiz. Biz coğrafyamızın birliğini savunuyoruz. teröre harcadığı 1.5 milyar doları kalkınması için kullanmış olsaydı, bugün Diyarbakır’dan, Van’dan, Bitlis’ten, Bingöl’den hiç kimse İstanbul’a çalışmak için gelmezdi. Herkes bulunduğu yerde iş imkanlarıyla istihdam edilir ve kendi çevrelerinde rahat bir şekilde yaşayabilirlerdi. Bugün 25 bin dolar kişisel gelirimiz olurdu. Ancak şu anda bu rakam 11 bin dolar. Teröre biz bu parayı harcamamış olsaydık, 80’li yılların ortalarında ya da en geç sonunda dünya çapında otomobil markalarımız olurdu. Çanakkale köprüsünü 20 sene evvel yapmış olurduk, otobanları, hızlı trenleri 20 sene evvel yapmış olurduk. Terör sadece ’nin 1,5 milyar dolarını çalmadı 40 bin evladımızda maalesef yok oldu. Bu çocuklar ’nin çocuklarıydı.”

Güçlü Lider, Güçlü Meclis, Güçlü Türkiye

Türkiye’de ekonomik ve siyasi istikrar devam ederse birkaç yıl içerisinde çok yüksek teknolojilerle daha güçlü olunacağını kaydeden Bakan Numan Kurtulmuş, “Böylece istihdamdaki eksiklerimizi tamamlayarak neredeyse bütün vatandaşlarımızın iş bularak çalıştığı bir ülke konumuna ulaşacağız.” dedi.

Modernleşmeyi batılılaşma olarak algılayanların bu milletin inançlarını, köklerini modernleşmeye, ilerlemeye zararlı gördükleri için onunla mücadeleyi kendi siyasetlerinin merkezine koyduklarını da ifade eden Bakan Kurtulmuş, bu mücadelede daima milletin kazandığını, bugün gelinen noktada Cumhurbaşkanı adaylarının kapalı kapılar ardında, belli grupların, locaların, eli silahlı grupların belirleyeceği adaylar olmaktan çıkmış olmasını sağlayan unsurun yine milletin iradesi ve AK Parti olduğunu söyledi.

Güçlü lider, güçlü meclis, güçlü Türkiye vurgusunu ısrarla yaptıklarını belirten Bakan Kurtulmuş, mecliste çoğunluğu olmayan bir ’ın bir ayağının aksak olacağını dile getirdi.

“Af Gündemimizde Değil”

’nin kakılarının önemini hatırlatan Bakan Numan Kurtulmuş, “’nin katkıları olmasaydı bu anayasa değişikliğini parlamentodan geçirmemiz neredeyse imkansızdı. Ayrıca, ’nin hem terörle mücadelede hem de 15 Temmuz sonrasındaki mücadelede çok önemli katkıları oldu.” dedi.

AK Parti ile MHP’nin birleşmiş, bütünleşmiş tek parti olmadığını vurgulayan Bakan Kurtulmuş, iki ayrı parti olarak programlarının, önceliklerinin ve stratejileriin farklı olduğunu ifade etti. Bu durumun MHP’nin de lehine olduğunu söyleyen Bakan Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz MHP ile bir koalisyon yapmıyoruz, bir seçim ittifak yapıyoruz. Bunun altını çizmek isteriz. Dolayısıyla af konusu MHP lideri Sayın ’nin kendi fikridir, söyleyebilir. Ancak biz de bunun gündemimizde olmadığını söylüyoruz.”

Yorum Yapın

*Reklam