Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Astım Çocuğunuzun Yaşamını Kısıtlamasın

13 Mart 2014 | Gösterim: 2 | Kategori: Sağlık

Çocuklara tanısı konulması genellikle babaları endişelendiren konuların başında gelmektedir. Çünkü ebeveynler çocuklarının astım nedeni ile normal yaşantılarına devam edemeyeceğini düşünmektedir. Oysaki astımlı çocuklar da yaşıtları gibi yapabilir ve çeşitli aktivitelerde bulunabilir. Ataşehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Prof. Dr. Refika Ersu çocuklarda astım ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Astımlı çocuklar da spor yapabilir

Astım, havayollarında daralma ve iltihabın olduğu kronik bir hastalıktır. Öksürük, göğüsten ıslık sesi gelmesi ve nefes darlığı gibi belirgin şikayetler olmaktadır. Astımlı çocukların yaşıtlarından ayırılmaması ve sevdikleri aktivitelere ya da sporlara yönlendirilmesi gerekmektedir. Astım hastası çocuklar böylece hem eğlenir hem de aktif yaşam alışkanlığı edinip, obeziteden korunmuş olurlar. Solunum, kasları güçlendiği için egzersizin solunum üzerine olumlu etkisi vardır. Her 6 olimpiyat atletinden birinin aynı zamanda astım olduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle çocukları için astım tanısı konulan ebeveynlerin üzülmesini gerektirecek bir durum yoktur. Astım tedavisinin amacı, çocukların astım semptomlarını yaşamadan hayatlarına devam etmesini sağlamaktır. Hafif astım bulguları olan çocuklar spor aktivitesi öncesinde yeterli bir süre ısındığı takdirde sorun yaşamayabilir. Orta-ağır derecede astımlı çocuklar da egzersiz öncesi bronş genişletici bir ilaç aldığında rahatça aktivitelerini yapabilirler. Bu rahatlatıcı tedavinin düzenli kontrollere ek olarak uygulanması gerekir.

Astımlı çocukların ebeveynleri bunlara dikkat etmeli
Polen yoğunluğunun olduğu dönemlerde dış ortamda aktiviteden kaçınılmalı (polen alerjisi varsa)
Egzersiz yaparken ağızdan değil, burundan nefes alıp verilmeli
Isınma ve soğuma egzersizleri için yeterli zaman ayrılmalı
Rahatlatıcı ilaçlar çocuğun hep yanında olmalı
Öğretmen ve spor hocaları hastalık ve ilaçlar hakkında bilgilendirilmeli
Semptom yaşanırsa egzersiz bırakılmalı, rahatlatıcı ilaçlar kullanılmalı ve doktora başvurularak gerekiyorsa ilacın dozu artırılmalıdır.

Hırıltı ve nefes darlığı ile ortaya çıkıyor
Astım, hem dünyada hem de ülkemizde çocuklarda en sık rastlanan hastalıklardandır. Bazı ülkelerde çocuklarda astım sıklığı %30, ülkemizde ise %6-18’dir. Astım semptomları ilk 6 yaştaki çocuklarda sık görülür ancak özellikle egzema, anne ve babada astım varlığı gibi risk faktörleri taşımayan çocuklarda bu şikayetler okul döneminde geçebilmektedir. Astım hastalığının tedavisinde kullanılan son derece etkili ve yan etki açısından da güvenilir ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar önerilen şekilde kullanıldığında, hastaların yaşadığı öksürük, hırıltı, nefes darlığı gibi şikayetler ile ortaya çıkan atakların sıklığı ve şiddeti azalmaktadır.

Şikayetler ortaya çıktığında ilaç kullanmak yeterli değil

Sadece şikayetlerin olduğu dönemde bazı ilaçların düzensiz kullanımı hastalığın tedavisi için yeterli olmamaktadır. Çocuklarda astım atakları viral enfeksiyonlar ile tetiklenir. Özellikle yuvaya/ okula giden ya da kardeşleri olan çocukları enfeksiyonlardan tamamen korumak mümkün olmasa da; özellikle evde üst solunum yolu enfeksiyonu olan birisi var ise el yıkama gibi basit önlemler bile korunmada önemli olabilir. Astımı olan çocuklara aşısı da önerilmektedir.

Alınması gereken önlemler
Çocuklar astım konusunda bilgilendirilmelidir.
İlaçlar düzenli bir şekilde alınmalıdır.
Çocuk acil durumlarda hangi ilaçları kullanacağını ve kimi arayacağını bilmelidir.
Okuldaki öğretmenler ve sorumlu kişiler çocuğun hastalığı ve ilaçları ile ilgili bilgi sahibi olmalıdır.
Çocuğun yaşıtlarının yer aldığı normal günlük aktivasyonlarda yer alması sağlanmalı ve bu sayede kendine güven duyması amaçlanmalıdır.
Çocuklar mümkün olduğunca bu hastalığın yaşamları için bir engel olmadığı konusunda cesaretlendirilmelidir.
Yorum Yapın

*Reklam