Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Antep Fıstığı Kuruyemiş

25 Aralık 2013 | Gösterim: 8 | Kategori: Bitkisel Ürünler

antep-fistigi-kuruyemis-ve-faydalari-malatyabb.com

Fıstık İncil çağları civarında meydana gelmiş bir kuruyemiş türüdür, hatta meydana gelişi İncil kitabında ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Antep fıstığı yaşlılarda makula jenerasyonlarının neden olduğu görme kayıplarının riskini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Buna bağlı olarak Antep fıstığı kişilerin daha sağlıklı görme yeteneğini kavuşması için gerekli olan karotenoid, lutein ve zeaksantin gibi önemli bileşikleri iyi bir kaynağıdır. Karotenoidler aynı zamanda hücrelerde meydan gelebilecek hasarların ve zararların oluşmaması adına güçlü bir antioksidanlardan dır.

Antep Fıstığı İçeriği

Antep fıstığı lif açısından da iyi bir kaynaktır. İçeriğinde B1 vitamini, , , , , B7 vitamini, B9 vitamini içermektedir. Aynı zamanda protein, bakır, flor, manganez ve fosfor bileşenleri açısından da oldukça zengindirler.

Günde düzenli olarak 1 avuç Antep fıstığı tüketimi LDL (kötü ) seviyelerini düşmesi neden olabilmektedir. Ayrıca Antep fıstığı tekli doymamış yağ ve fitosteroller içeriğinde kandaki HDL kolesterol (iyi kolesterol) düzeylerini de arttırabilmektedir. Antep fıstığı bitki bazlı fitosteroller açısından çok iyi bir besin kaynaklarındandır. Aynı zamanda kan şekeri üzerinde dengeleyici özellik göstermekte ve etkin emilimleri sayesinde yağ oluşumunu azaltmaktadır.Yorum Yapın

*Reklam