Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Ananas Meyvesi

21 Aralık 2013 | Gösterim: 12 | Kategori: Bitkisel Ürünler

pineapple

sıcak iklimlerde yetişebilen tropikal bir meyvedir. İlk olarak Orta ve Güney Amerika’da yetişen bu meyve çeşidi, daha sonra tüm ’ya yayılarak tüketimi çoğalmıştır. İnsan sağlığı için büyük önemi bulunan ananas içeriğinde insan vücudu için gerekli vitamin ve mineralleri yüksek oranlarda bulunmaktadır. Ananasın yüzde 75 den fazlası sudur ve düşük miktarda kalori sağlar. Ananas geniş yüzeyli, sarı ve kahverengi karışımı renkte, lif bakımından oldukça zengin, sulu olduğu için zayıflamaya yardımcı olan bir meyvedir. Ananas meyve olarak ya da suyu sıkılarak yenilip içilebilir. Salatalarda da kullanılmaktadır.

Ananasın asıl yetiştiği ana vatanı Orta Amerika’dır. Ülkemizde ve diğer Avrupa ülkelerinde lüks meyve olarak bilinir. Oldukça lezzetli ve sağlıklı olan bu meyve çeşidinin insan sağlığı üzerinde birçok faydaları bulunmaktadır. Bunlar ise;

Ananas Faydaları

Ananas sindirimi geliştirmek ve inflamasyonu azaltmak için yüzlerce yıldır Orta ve Güney Amerika’da tıbbın bir parçası olarak tavsiye edilmekte ve tedavilerde kullanılmaktadır. Ananas aynı zamanda vücutta meydana gelen ağır su kayıplarını tekrar kazanabilmemiz adına kullanılırdı.

Taze olarak tüketilen ananas temel yapı taşlarını daha etkili ve fazla bulundurduğundan yemekleri daha rahat sindirmemizi sağlar ve mide şişmelerini engeller. Aynı zamanda bir anti kanser özelliği de vardır. Amino asit ihtiyacımızı büyük ölçüde karşılamaktadır.

  • Ananas ne kadar büyük olursa yenilebilecek kısmı da o kadar fazla olmakta ve dolayısı ile daha sağlıklı ve etkili olabilmektedir.
  • Yüksek oranlardaki lifler sayesinde kalp ağrılarını azaltmaktadır.
  • Yüksek tansiyonun normal seviyelerde olmasını sağlar.
  • İltihaplanmaların oluşumunu engeller.
  • Kulak enfeksiyonlarında, nezle ve gibi hastalıklarda oldukça etkilidir.
  • Ameliyattan sonra meydana gelen yaraların ve ağrıların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
  • Selülit tedavisinde ve diyetlerde zayıflamak için tüketilmesi gereken en etkili meyvedir.

Ananas içeriği bakımından mükemmel bir vitamin, mineral ve manganez kaynağıdır. ve açısından oldukça zengindir. Ananas gövdesinde bulunan iki moleküller sayesinde anti tümör ve anti kanser aktivitesi göstermektedir.Yorum Yapın

*Reklam