Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Alman Ajan Hakkındaki Casusluk Soruşturması

06 Temmuz 2014 | Gösterim: 2 | Kategori: Güncel

Cumuhrbaşkanı Joachim Gauck, Alman Dış İstihbarat Servisinde (BND) görevli bir ajanın için casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklanmasının ardından ABD‘ye tepki gösterdi.

Gauck, Alman İkinci Televizyon Kanalı ZDF’ye verdiği röportajda, BND’de ortaya çıkan casusluk olayından dolayı Alman-ABD ilişkilerinin bozulmaması ve ilişkilerin riske edilmemesi uyarısında bulundu.

BND çalışanının ABD istihbaratı için casusluk yaptığının gerçekten ortaya çıkması durumunda bunu “dostlukla oynama” olarak niteleyen Gauck, “O zaman, gerçekten şimdi ‘Artık yeter’ denmesi lazım” ifadesini kullandı.

ABD‘nin Ulusal Ajansının (NSA)  diğer ülkelere ve Alman vatandaşlarına yönelik ne gibi yetkilere sahip olduğunu uzun ve yoğun bir şekilde tartışıldığına dikkati çeken Gauck, bunun henüz bitmemiş olan can sıkıcı bir dönem olduğunu kaydetti.


Almanya Thomas de Maiziere de yarın yayınlanacak Bild gazetesine, ABD‘den casusluk iddialarıyla ilgili hızlı ve net bir açıklama beklediğini vurguladı.

İddiaların aydınlatılmasına herkesin katkı sağlamasını isteyen Maiziere, “Federal Başsavcılığın suçlamaları çok ağır ve bunların şimdi hızlı bir şekilde aydınlatılması lazım” diye konuştu.

Maiziere, muhtemel casusluk faaliyetinin boyutunun değerlendirmesi ve kimin bu faaliyete dahil olduğu sorusunun yanıtlaması için zanlının somut olarak ne ile suçlandığının yapılacak soruşturmada görülmesi gerektiğini kaydetti.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de Moğolistan ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, söz konusu haberlerin doğru çıkması durumunda, küçük şeylerden bahsedilmeyeceğini  belirterek bundan dolayı ABD‘nin tüm olanaklarıyla hızlı bir şekilde bu olayın aydınlatılmasına katkı sağlaması gerektiğinin altını çizdi.

Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da bunun ciddi bir konu olduğunu belirterek, Alman-Amerikan ilişkilerinin riske edilmemesi gerektiğini kaydetti.

Alman Dış İstihbarat Servisinde görevli bir ajan, ABD için casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklanmış ve hakkında soruşturma açılmıştı. ABD’ye para karşılığı casusluk yaptığını itiraf eden söz konusu kişi, yaklaşık iki yıl çift taraflı ajan olarak çalıştığını ve 2012 yılından bu yana 218 belgeyi ABD gizli servisine ilettiğini kabul etti. 

31 yaşındaki Alman BND çalışanının, bilgileri toplam 25 bin avroya sattığı ifade ediliyor. Olayla ilgili  ABD’nin Büyükelçisi John B. Emerson, Almanya Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı.

BND kaynakları ise casusluk suçlamasıyla yakalanan ajanın yakınlarındaki Pullach kentinde bulunan departmanda “faaliyet alanı yurt dışı”‘ bölümünde yardımcı eleman olarak çalıştığıni ifade etti. Söz konusu casusluk faaliyetinin, istihbarat servisine çok fazla bir zarar vermeyeceği ve “başa gelebilecek en büyük kaza” olarak nitelenebilecek bir durum olmadığı ifade edildi. – Berlin


Yorum Yapın

*Reklam