Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Afgan polislerin mezuniyet heyecanı

28 Kasım 2013 | Gösterim: 12 | Kategori: Güncel

Polis Meslek Yüksekokulu’nda 6 ay boyunca polislik eğitimi alan 486 Afgan için mezuniyet töreni düzenlendi.

Afgan Ulusal Polisi Temel Eğitim Programı 3. Dönem Mezuniyet Töreni’ne katılan Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, yaptığı konuşmada, eğitimin bir ülke için gelişmişliğin en önemli göstergelerinden olduğunu söyledi.

Eğitime önem vermeyen toplumlarda modernleşme ve ilerlemeden söz edilemeyeceğini ifade eden Kılıçlar, “Günümüzde artık her alanda teori ve pratiği özümsemiş uzman bireyler yetiştirilmektedir. Bilgiye kısa sürede ulaşabilen, bilgiyi sentezleyerek günlük hayata adapte edebilen kişi ve toplumlar, geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir” dedi.

Kılıçlar, Türkiye‘nin geçmişte olduğu gibi bugün de ayrım gözetmeksizin dünyada huzur ve barışın sağlanması ve kalıcı hale getirilmesi için elinden gelen gayreti gösterdiğini belirtti.

Afganistan ile Türkiye‘nin kardeşlik ilişkilerinin yüzyıllar ötesine dayandığını dile getiren Kılıçlar, şunları söyledi:

“Mevlana’nın ‘aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır’ sözünden hareketle bu ilişkinin daha da geliştirilmesinin gayreti içerisindeyiz. Afgan halkı ve polisinin öncelikleri doğrultusunda Türkiye, Afganistan ve NATO tarafından ortak görüşlerle yürütülen bu program, güvenlik hizmetlerine çok önemli katkılar sağlayacaktır. Bu amaç doğrultusunda 3 Haziran 2013’te başlayan 6 aylık yoğun ve zorlu eğitimi, 486 genç kardeşimiz başarıyla tamamlamıştır. Geride bıraktığımız bu sürede, Sivas Polis Meslek Yüksekokulu eğitim merkezimizde Afgan öğrencilerimiz uzmanlardan çeşitli mesleki konularda eğitim almışlardır. Polis adaylarımızın hem suç ve suçlularla mücadelede gerekli fiziki kapasite ve bilgiyle donatılması hem de çağın ve demokrasinin gereklerine uygun eğitilerek hak ve hukukun tesisinde her türlü erdemi kazanmaları amaçlanmıştır.”

Kılıçlar, judo derslerinde Afgan polis adaylarının savunma tekniklerini öğrenmesi konusunda, Japonya‘dan gelen 6 eğitmenin önemli katkı sağladığını belirtti.

Afgan polis adaylarına seslenen Kılıçlar, “Burada aldığınız eğitim neticesinde kazandığınız bilgi ve becerilerle halkınıza ve ülkenize üstün hizmetler vereceğinize inancım tamdır. Görevlerinizin ifasında hukukun çizdiği sınırlar içerisinde hareket etmeniz gerektiğini asla unutmayınız. Şüphesiz sizler, Afganistan‘da güvenliği ve huzuru temin etme noktasında önemli görevleri yerine getirecek ve tarihi Türk-Afgan dostluğunun timsali olacaksınız” diye konuştu.

Törende, dönem birincisi Abdul Mohammed’in yaş kütüğüne plaket çakmasının ardından, dereceye giren Afgan polislere diplomaları ve hediyeleri verildi. Türk ve Afgan bayraklarının yer aldığı masanın üzerine ellerini koyan Afgan polisler, hep birlikte ant içti.

Törene, Afganistan İçişleri Bakan Yardımcısı Mohammad Ayoup Salangi, Sivas Valisi Zübeyir Kemelek, Afganistan‘ın Ankara Büyükelçisi Amanullah Ceyhun, Sivas Garnizon ve 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ve NATO Afganistan Eğitim Misyonu Temsilcisi Albay Franklin Howard ile Türk ve Afgan yetkililer katıldı.

– Afgan polislerin yemin etmesi
– Mezun polisler adına yaş kütüğüne plaket çakılması
– Ödül töreni
Yorum Yapın

*Reklam