Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

"40 Aile Konteynerde Ama.."

13 Aralık 2015 | Gösterim: 1 | Kategori: Malatya Haberleri

"40 Aile Konteynerde Ama.."

29 Kasım’daki 5.1 ve 9 Aralık’taki 4.6 şiddetinde depremlerle sarsılan ve hala artçı depremlerin yer yer devam ettiği ’da hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Aliseydi Millioğulları, Dursunlu, Karadere, Sarıkız ve Yayladamı ağırlıklı olmak üzere Güzelyurt ve Söğüt’ün yanı sıra az da Girmana ve Kocaözün’de de hasarlı evlerin bulunduğunu belirterek “Hem AFAD, hem Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü hasar tespit çalışmasını sürdürüyor. Çevre ve Şehircilik Bünyesinde bir komisyon kuruldu.  Çoğu kerpiç olduğu için evlerde ağır hasar var. Şu ana kadar 800’ün üzerinde ağır hasarlı ev tespit edildi” dedi.

Depremin yarattığı panik ve korkunun devam ettiğini, vatandaşların evlerine girmek istemediğini anlatan Belediye Başkanı Aliseydi Milloğulları, “AFAD tarafından kurulan konteynerlerde 40’a yakın aile kalıyor. Evi değil ama ahırı zarar gören ailelerin hayvanları yine AFAD tarafından kurulan çadırlarda barındırılıyor. Deprem nedeniyle Hekimhan merkeze kiraya giden, akrabalarının evine giden, okulda kalanlar var. Böyle yaklaşık 100’e yakın aile var. Vatandaşlar çok tedirgin. İçeri girmek istemiyorlar. Hekimhan merkeze de çadır kurmamızı talep ediyorlar” dedi.

“Vatandaşın konut beklentisi var”

Evleri depremde hasar gören vatandaşların devletten konut beklentisi olduğunu dile getiren Millioğulları, “Bu hasar tespit çalışmalarının bitirilmesinin ardından konut konusunda nasıl bir çözüm bulunacağı henüz net değil ama vatandaşın konut ihtiyacı ve talebi var.  Devlet mi konut yapar, faizsiz kredi mi verilir bilemiyoruz ama mutlaka ev yapılması yönünde bir beklenti var. Tabi en uygun çözümün bulunmasını ve bu mağduriyetin giderilmesi hepimizin ortak arzusu” diye konuştu.Yorum Yapın

*Reklam