Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

236 Sanıklı Balyoz’da Beraat Kararı

01 Nisan 2015 | Gösterim: 1 | Kategori: Malatya Haberleri

236 Sanıklı Balyoz'da Beraat Kararı

Anayasa Mahkemesi’nin verdiği ‘hak ihlali’ kararının ardından 236 sanığın yeniden yargılandığı Balyoz davasında savcı mütalaasını açıkladı ve tüm sanıkların beraatinin talep edildiği mütalaa doğrultusunda mahkemeden karar çıktı.

SAVCI BERAAT İSTEDİ..

Yeniden görülen Balyoz davasına 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Adalet Sarayı’ndaki Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu’nda devam edildi. Davanın 5. duruşmasına Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral , emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, emekli Oramiral Özden Örnek ve emekli Albay Dursun Çiçek’in de aralarında bulunduğu 140 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Karaçam, davada yargılanan bazı sanıklara ‘kumpas’ kurulduğu iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, Mehmet Baransu’nun eşi Esra Konur’un evinde yapılan aramayla ilgili savcılıktan delil niteliği taşıyan ıslak imzalı belgelerin istendiğini aktardı. Karaçam, soruşturmayı yürüten savcılık tarafından verilen cevapta ise, ‘Balyoz’ , ‘Oraj’ , ‘Suga’ , ‘Sakal’ ve ‘Çarşaf’ adlı eylem planlarına ilişkin ıslak imzalı belgelerin bulunmadığının bildirildiğini ifade etti.

Mahkeme başkanının, İTÜ’den görevlendirilen bilirkişiler tarafından dava dosyasındaki dijital delillere ilişkin hazırlanan rapor ve ek raporlara ilişkin görüşünü sorduğu savcı Ramazan Öksüz ise herhangi bir diyeceğinin olmadığını dile getirdi.

Bilirkişi rapor ve ek raporlara ilişkin konuşan Emekli Orgeneral Bilgin Balanlı da, “Bilirkişi raporlarına katılıyorum ve mahkemenizin en kısa sürede beraat kararı vermesini talep ediyorum” diye konuştu.

CHP’den milletvekili aday adayı olan Dursun Çiçek ise, “Çalınan masumiyetimizin ve seçilme hakkımız dahil bütün haklarımızın 7 Nisan’dan önce geri verilmesini talep ediyorum ve kumpasçılar hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istiyorum” dedi.

Emekli Orgeneral Çetin Doğan da dijital verilerin sahte olduğunun son bilirkişi raporuyla ispatlandığını ifade ederek davanın en kısa sürede sonuçlandırılmasını ve beraatini istedi.

Duruşmada daha sonra savcı mütalaasını açıkladı. “Dosyadaki dijital verilerin delil vasfına sahip olmadığı anlaşılmıştır. Sanıklarla, suça konu dijital veriler arasında bağ kurulmasının mümkün olmadığı kanaatine varılmıştır” diyen duruşma savcısı, sanıkların tamamının beraatini istedi. Mütalaanın açıklanmasının ardından duruşma salonundaki sanıklar büyük sevinç yaşadı.

BERAAT KARARI..

Balyoz davası sanıklarının tamamı beraat ederken mahkeme heyeti esas hakkındaki kararını da açıkladı. Mahkeme heyeti, “Yüklenen suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmaması” nedeniyle tüm sanıkların beraatına karar verdi. 

Balyoz davasında mahkeme heyeti esas hakkında kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, “Yüklenen suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmaması” nedeniyle tüm sanıkların beraatına karar verdi. Mahkeme, kapatılan 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği ‘mahkumiyet’ kararlarının tüm sanıklar için de iptaline karar verdi. Öte yandan, geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren Murat Özenalp hakkında da kararın iptaline hükmetti.

Halen tutuklu bulunan Gazeteci Mehmet Baransu’nun teslim ettiği 11 ve 17 nolu CD’ler üzerindeki el yazılarının yazı makinası ile sanık Süha Tanyeri’ye ait not defterinden kopyalanarak sahte olarak oluşturulduğunun anlaşıldığını belirten mahkeme heyeti, sahteciliği yapan kişi veya kişiler belirlenerek haklarında yasal işlem yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. 11 ve 17 nolu CD’ler dışındaki diğer dijital delillerin sahte olarak oluşturulduğu yönünde mahkemece kuvvetli şüphe oluştuğu belirtilen kararda, gereğinin yapılması için de Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına hükmedildi.

Mahkeme dava aşamasında hayatını kaybeden Murat Özenalp’ın mirasçıları ile diğer sanıklara tutukluluk geçirdikleri süreler ve önceki mahkumiyet kararının kısmen infaz edilmesi nedeniyle uğranılan maddi- manevi zararlarla ilgili olarak tazminat davası açma haklarının bulunduğunu hatırlattı. Beraat kararının kesinleştiğinde bir örneğinin Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne yazı yazılarak gönderilmesine karar veren mahkeme heyeti, önceki mahkumiyet hükümlerinin sanıkların adli sicil kayıtlarından çıkarılmasının istenilmesine hükmetti.

Adliye dışında açıklama yapan Avukat Celal Ülgen, “Hepiniz biliyorsunuz ki 5 yıllık süreç içerisinde kimi zaman savunma olarak çok yalnız kaldık. Kamuoyu desteğinden yoksun kaldık ve o dönemlerde bile hem kamuoyu hem de medya desteğinden yoksun kaldığımızda gerçekleri anlatmaya devam ettik. Geldiğimiz bugün ki noktada gerçekten tam anlamıyla yalın gerçeklerin ortaya konulmasıyla oldu” dedi.

Mahkemenin titiz bir yargılama yaptığına ifade eden Ülgen, “Sayın mahkeme çok titiz bir yargılamadan sonra kılı kırk yarar bir yargılamadan sonra bütün delileri toplayarak sanıkların aklanmasına karar verdi. Aklanma son derece önemlidir. Biz aslında bu aklanma kararıyla daha önce mahkumiyet karanı veren ve yargı içerisine sızmış çete tarafından yönlendirilen yargı sisteminin de yeniden aydınlandığı ve aklandığını gördüğümüz için çok sevinçliyiz” diye konuştu.

Mahkemenin kumpası yapanların izinin sürülmesine ilişkin kararını da olumlu karşıladıklarını belirten Ürgen, “Mahkemenin bir başka önemli kararı kumpasları kimler kurduysa bunların izinin sürülmesi ve cezalandırılmasını istedi mahkeme. Bundan sonra cumhuriyet savcılarımıza büyük görevler düşüyor. Bu kumpası yapanlar yalnız Ergenekon. Balyoz, Oda TV davasında değil bütün davalarda kumpası yapanlar mutlaka adalet karşısında hesap vereceklerdir. Bu da adalet adına, hak ve hukuk adına oldukça sevindiricidir” diye konuştu.

Öte yandan, beraat kararı mahkeme salonunda alkışlarla karşılandı.Yorum Yapın

*Reklam