Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

146 Yıllık Posta İdaresi Teknolojiye Karşı Mücadele …

12 Aralık 2013 | Gösterim: 10 | Kategori: Güncel

’da, içine düştüğü mali sıkıntıdan bir türlü çıkamayan 146 yıllık posta idaresi Canada Post’un, kapıdan kapıya posta dağıtımını durduracağı, 8 bin postacının işine son vereceği bildirildi.

Canada Post’tan yapılan açıklamada, halen 15 bin çalışanı bulunan idarenin, 5 yıllık bir planla çalışan sayısını 8 bin azaltacağı, kapıdan kapıya mektup taşımayı aynı dönemde kademeli olarak durduracağı ve pul ücretlerine zam yapacağı bildirildi.

Mevcut duruma müdahale edilmemesi halinde, 2020 yılına kadar idarenin 1 milyar dolar açık vereceği kaydedilen açıklamada, 15 milyonun üzerinde müşterinin sadece 5 milyon kadarının kapıdan kapıya mektup kullandığı ifade edildi.

Halen 269 dolar olan bir kişinin yıllık mektup taşıma ücreti maliyetinin, uygulamaya konulacak grup posta kutusu uygulaması ile 117 dolara indirilmesinin planlandığı belirtilen açıklamada, en büyük harcama kalemlerinden pul konusunda da zam yapılacağı kaydedildi.

-En büyük gelir paket taşıması-

İdarenin en büyük gelir kaleminin paket taşımacılığı olduğu ifade edilen açıklamada, kuruluşun bu konuda her yıl rekor rakamlar yakaladığı belirtildi. Geçen yıl aralık ayında 1 milyon paket taşıyan Canada Post’un, bu yıl 1,2 milyon paket rakamına ulaştığı bildirilen açıklamada, aynı dönemde mektup sayısının yüzde 7 azaldığı bildirildi.

İdarenin en büyük müşterisi resmi dairelerin de birçok gönderi için artık elektronik imkanları tercih ettiği kaydedilen açıklamada, teknolojinin getirisi olarak online satışlarda alınan malların taşınmasının, kuruma katkı sağladığı ifade edildi.

-Köpekler bıktırdı-

Açıklamanın en ilginç kısmı ise evlere mektup taşıyan postacılara köpeklerin saldırması oldu. 2012 yılından 600’ün üzerinde postacının, mektup götürdüğü evlerde beslenen köpeklerin saldırısına uğradığı belirtilen açıklamada, evinde köpek besleyenlerin, hayvanlarını postacılar konusunda eğitmeleri istendi. İdarenin, kapılara mektup taşımayı iptal etme kararında, köpek saldırılarının da etkili olduğu açıklandı.

Kurum, merkezileştirilecek posta kutularına taşınması ile 500 milyon, pul ücretlerine yapılacak zamla yıllık 200 milyon, sistemin modernize edilmesi ile 150 milyon ve süpermarketlere açılacak stantlarla da 50 milyon dolar gelir elde etmeyi hedefliyor. Kurumun halen 2012 yılı itibarıyla 6,5 milyar dolar borç ödeme açığı bulunuyor. – KanadaYorum Yapın

*Reklam